«СОРОК СВЯТИХ – МИ ПТАШОК ЗАКЛИКАЄМ !» АБО НАРОДНІ ЗВИЧАЇ ЗУСТРІЧІ ПЕРНАТИХ У ЗДО №13 «БЕРІЗКА»

Сорок  Святих – ми пташок закликаєм !

Ліпим вареники – пташок  чекаєм !

Кличем сороку, шпаків і лелеку –

Всі поспішають до нас із далека !

Топчемо ряст, як бабусі топтали,

Щоби здоровими  всі ми зростали !

Пояс Червоний  летить колесом –

Птахів запросим усім дитсадком :

«Весну несіть, ми  зачекались –

Квітів і  сонця, щоб всі  посміхались !»

                              Наталя Примушко

Щорічно 22 березня відзначали наші пращури свято 40 святих.

От  і наш ЗДО №13 «Берізка», що працює над реалізацією завдань Концепції національного  виховання Софії Русової, цього Дня чекав особливо урочисто, щоб ще глибше торкнутися духовної культури нашого народу, його  обрядовості, традицій, фольклору, що сягають тисячоліть…

Адже в народі вірили, що саме  на Сорок Святих з вирію повертаються пернаті – сорок різних порід. Педагоги  А.В.Бабич, Н.Г.Парубець,  І.В.Костандова, І.А.Вергун, А.В. Колесник, І.В.Мархель, Е.І.Бєлоус, музичний керівник І.В.Нагорна  створили  всі  необхідні умови щоб птахи почували  себе  сьогодні  іменинниками!

Ось дітки  з солоного тіста нанизують  пташечок на невеличкі різочки, лозинки, щоб потім  створити Пташине Дерево. Старанно  розвішують кожну пташечку, щоб у господарстві свійська птиця здорова була.

А Сорока-білобока  сьогодні справжня  Господиня !  Діти дізналися, що цього дня сорока бере сорок різочок чи галузок і мостить собі з них гніздо. Казали: Нині сорока – іменинниця.

Як  же цікаво було дітям дізнатися, що дівчатка на Сорок Святих  повинні розірвати сорок ниток і зламати 40 дерев’яних паличок, щоб дуже швидко прогнати зиму, яка так нині  забарилася. І сороку шанували ,і жайворонків та шпаків не забули, а пекли  їх із справжнього тіста і  залюбки смакували. А ще сьогодні –  вареники готували наші  дівчатка та  щедро хлопців частували за звичаєм.

Найбільш символічним сьогодні  був обряд – Топтати ряст. Ой , як же його гарно  топтали та здоров’я  бажали ! Вважалося, хто сьогодні  його потопче – збереже життя й здоров’я протягом року.  Лунали бадьорі дитячі голосочки: «Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того року діждати.»

«Сорок Святих ще й народними прикметами  багатий, які про всяк випадок треба пам’ятати» – навперебій стверджували наші діти.

…Ось вона – висока моральність  наших предків, високопоетичний культ    пращурів і шанування свого родоводу і улюблених звичаїв та свят –  все це ми маємо   гідно наслідувати  і нести нинішнім  поколінням українців.

               Директор ЗДО №13    Наталя Примушко